Cuma, Mayıs 03, 2013

EYVAH!


Sanırım yaşlanıyorum.
Kendimce uydurduğum ve hatta sonrasında kendi uydurduğuma inandığım gibi "Yaş almak değil yaşlanmak, kaç yaşında olursan ol,içindeki coşkuyu enerjiye dönüştüremediğinde yaşlanıyorsun demektir." der ve içimde ne kadar coşku kırıntısı kaldıysa enerjiye dönüştürmeye gayret eder(dim) yaşlanmadığıma inanmak isterdim.
Artık olmuyor mu ne?


"Yıllara mı çarptı hızımız"
İsmet Kür'ün 91 yaşında yazdığı bu son kitabını okurken yaşın yada ne kadar olursa olsun yaş almanın ne okumaya ne de yazmaya asla engel olmadığını düşündüm hep.
Akıcı bir dille, çok geçmişinde kalan anılarının en ince ayrıntısına kadar hatırlaması ve yazarken sanki yaşıyor gibi aktarmış olması, insan yaşamının, yaşam süresine göre tam ortadan ikiye ayrılmasının doğruluğu gibiydi.
Yaşamının bir yerine kadar arkana bakmadan devamlı ilerisi için mücadele süresini, bir yerden sonra geriye dönüşle tamamlanması sanki.
Benim de geçmişim önümdeydi artık.
Ve
Birer birer bırakmak zorunda kaldığım, enerjiye dönüştüremediğim içindeki coşkuları okuma-yazma ile yenebileceğime inandırmştım  kendimi.
Artık olmuyor mu ne?

Kitaplarım başucumda da okumaya aldığımda bıraktığım yerden birkaç sayfa geriye gitmem gerekiyor, yazmak dersen  elim bile gitmiyor. Hatta bugün Can'a resim çizerken kalen elimde öyle eğri durdu ki kendime hem şaşırdım hem acıdım.Dört yaşındayım, halamın oğlunun düğünü var, anneciğim kuzenimle bana gelinlik kadar güzel elbise dikmişti. Kuzenimle düğüne sevinçle hazırlanıyor, belkide kendimizi gelin yerine koyuyor, belkide anlayabileceğimiz ilk eğlencemiz olmasını yaşıyorduk. Ama düğünde çektiğim acıyı unutmama imkan yok, tam ne olduğunu hatırlayamıyorum da kolumda koskoca sargılarla ve yüzüm asık bir şekilde çekilen fotoğraflar bir şeylerin ters gittiğini anlatıyor.
Hayatımda ters giden şeylerin başlangıcı o gün müydü acaba?


Kışa benzemeyen bir kış arkasından ilkbahara benzemeyen bir ilkbahar geçirdik. Ben mi mevsimleri karıştırdım yoksa mevsimler gerçekten karıştı mı? Yaz da vaktinden evvel geldi zaten.

Nisan ayı bahardır Antalya'ya çok yakışır dedim ve geçmişimden kalan yegane büyüğüm yengemin Nisan sonunda dünya evine girecek torununun düğününe gittim. Düğün bahane muhabbet şahaneydi, düğün telaşı içinde bile yengem ve elime doğan kızıyla hatıralara gezinti, geçmişe doyum yaşadım.
Tabi bu arada Antalya bana hiç iyi davranmadı, sanki kış soğuğunu bana saklamış, yağmurunu gözyaşıma bekletmişti.

Düğün günü geldiğinde ve hatta düğün saatinde kayınvalidemin kaybını haber aldım. Hiçbir hastalığı bulunmayan kayınvalidem yaşadığı 90 yılı bir çırpıda bitirmişti ve ben bu zor gününde eşimin yanında olamamanın acısını yaşadım.
Yola çıkmamın  bir anlamı yoktu. Ben Antalya'dan İstanbul'a gelene kadar  kardeşler görenekleri üzerine annelerini memleketleri Ordu'ya götürmüşlerdi bile.

4l yıldır sana anne diyorum, kendi annemden çok sana ana dedim, güle güle anacık, huzurla uyu.Çok karışık bir yazı oldu biliyorum, aslında yazmak istediğim bunlar değildi ama bu gece sanki içimden geçenler parmaklarımdan döküldü. Belki de kendi kendime mazeretimdir bu...

24 yorum:

Sabahattin Gencal dedi ki...

Başınız sağolsun.
Kayınvalidenize Allahtan rahmet; geriye kalanlara sabırlar dilerim.

Nehire dedi ki...

Başınız sağolsun Nur Hanım,kayınvaldeniz nurlar içinde yatsın.

annemahsustan dedi ki...

Başınız sağolsun.

laleninbahcesi dedi ki...

Canım Nur

başınız sağolsun,kayınvalidene rahmetler diliyorum.

Yaşlanacağız tabi,ama sağlıklı mutlu yaşlanalım inşallah...

Şükran Ünal dedi ki...

CANIM KAYINVALİDENE ALLLAHTAN RAHMET DİLİYORUM ANNENİN YERİ DOLMAZ ASLA YAŞANAN ANILARLA SİZDE ONU YAŞATIN.YANINDA OLAMAMANA ÇOK ÜZÜLDÜM..YAZINDAN KENDİMDE ÇOK ŞEY BULDUM ASLINDA.BAZEN DUYGULAR KELİMELERLE ANLATILAMAZ YA ONUN GİBİ İŞTE. BENDE ANNECİĞİMİN ÇEKTİKLERİNİ GÖRDÜKÇE SAĞLIKLI YAŞLILIK DİLİYORUM ÖNCELİKLE ALLLAHTAN, SEVGİYLE SAĞLIKLA KAL ARKADAŞIM..

gülşah dedi ki...

Başınız sağolsun. :(

Yaşamın kıyısında dedi ki...

Sayın Sabahattin Bey,
Nehirecim
Mahsusannecim,
Çok teşekkür ederim.
Lalecim,
teşekkür ederim canım, Allah herkese sağlıklı yaşamlar versin, haklısın yaşlanmak değil sağlıklı yaş almak en güzeli.
Şükrancım
bende bu saçma yazıyla içimden gelenleri yazıya dökmeye çalıştım işte, dediğin giibi gerçek duygular kelimelerle anlatılamıyor bazen. Anneciğine de şifa dilerim canım.

Yaşamın kıyısında dedi ki...

Gülşah,
hoş geldin,çok teşekkür ederim.

Mavi Balon dedi ki...

nur abla'cım başın sağolsun.. Rabb'im yattığı yeri cennet etsin size ve eşinizede sabırlar nasip etsin inşallah..

Asuman Yelen dedi ki...

Nur' cum başın sağ olsun. Allah sizlere sabır ve sağlıklı huzurlu bir yaşam versin.

Başak dedi ki...

Öncelikle başınız sağolsun nur hanımcım.. Mekanı cennet olsun.

Antalya'mız size çok ayıp etmiş. soğuk ve yağmurlarımıza denk geldiniz demek ki..
Bazen yaşadığımız olaylar enerjimizin düşmesine neden olup, kimseye ifade edemediğimiz duygularımızı az da olsa yazarak buralara aktarıyoruz. yazınız çok güzel ve güzel dostlarımızla paylaşıyoruz.sevgiler.

T.C. Nilgün Komar dedi ki...

mekanı cennet olsun!

Hayat İzlerim, Kitap Sesleri dedi ki...

Antalya gerçekten haksızlık yaptı sana Nur'um. Kayınvalideciğinin mekanı cennet olsun...

Banuca dedi ki...

Başınız sağolsun Nurcum, ne mutlu onca yıl anne-kız ilişkisi yaşamışsınız, Rabbim yattığı yerde huzur versin...
Seninkisi niyet-kısmet meselesi, her durumdan iyi birşeyler çıkartmak lazım :)
Yaşlandık mı diyorsun ya... Yok be canım, bedenlerde aksaklıklar çıkıyor ama, ruhumuzu genç, hatta çocuk tutmak ta elimizde gibi geliyor bana...
Sahi ne zaman geliyorsun bana, konuşacak ne çok şeyimiz var farkındasın değil mi, öptüm seni :)

NzlGl dedi ki...

Başınız sağolsun Sevgili Nur hanım. Allah geride kalanlara ömürler versin.
Sevgilerimle

hasret senfonileri dedi ki...

En güzel yazı, akla geldiği an geldiği gibi yazılan yazıdır NUR.. ki okuyanın da aklına o ana kadar gelmemiş olan, ya da gelmesi geciktirilen pek çok şeyi getirebilsin...
Dudaklarımda tanıdık bir tebessümle kafamı devamlı Hacivat gibi oynata oynata okudum.. tasdik edercesine..
Ve yazının sonundaki doğal bir gidişi okuduktan sonra "dağın ardına gidişteki güzelliğe hayran olup kendim için de diledim.. Lisanı kültürü yaşam tarzı her ne olursa olsun ruhu asil yüreği temiz bir insanmış "anacık" ! Kimseye yük olmadan bitirivermiş "hey gidi günler" i..
Huzur içinde rahmetle uyusun.

Yaşamın kıyısında dedi ki...

Şenizcim,
teşekkürler canım.
Asumancım,
teşekkürler canım.
Başakcım,
haklısın içimizdekileri yazmakla belkide bir rahatlama oluyordur canım, Antalya'nın kışını biliyorum ama bu başkaydı sanki.Teşekkürler.
Nilgüncüm,
teşekkürler canım.
Özlemcim,
canım benim, bu arada en güzeli seninle geçirdiğim zamandı:)
Banucum,
canım arkadaşım, bende çok isterim inşallah yakın bir zamanda. Bende öyle düşünüyorum da sanırım son zamanlarda içim yaşımın çok üzerinde gibi.
Nazlım,
teşekkür ederim canım.

Dostlarım sizler sağolun, çok teşekkür ederim.
Sevgiler...

Yaşamın kıyısında dedi ki...

Güzel arkadaşım,
öncelikle çok teşekkür ederim, beni rahatlattığın için. karışık bir yazı yazdığım için kendime kızıyordum. Düzen benim için çok önemlidir de:)
Dağın arkasına gidişin güzelliği hepimizi çok etkiledi ve bizde kendimiz için diledik. Gerçekten hiç kimseye yük olmadan kendini hiç kaybetmeden gitti. Ve hayatında bir gün bile hastahanede yatmamış sağlığınla ilgili hiç zora düşmemişti. Çok sevdiği eşinle birliktedir belkide.
Sevgilerimle.

Çınar dedi ki...


Başınız sağolsun Nur'cum. Nurlarda uyusun Sevgili Kayınvaliden.

Sevginin Ruhu dedi ki...

Başınız sağ olsun Nur hanımcım. Mekanı cennet olsun. İyi insanmış ki arkasından iyiliklerle bahsediyorsunuz. Sevgiler.

Yaşamın kıyısında dedi ki...

Çınarım,
teşekkür ederim arkadaşım
Sevgicim
teşekkür ederim arkadaşım,

dostlar sağolsun
sevgiler...

Tabiat Ana dedi ki...

Başınız sağolsun Nur ablacığım. Mekanı cennet olsun

Yaşamın kıyısında dedi ki...

Tabiatım,
çok teşekkür ederim canım.

cinar dedi ki...

Başınız sağolsun Nur Abla, üzerinden zaman geçmiş ben okuyup öğrenene kadar ama acılar üzerinden ne kadar zaman geçse de ateş düştüğü yeri yakıyor..

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...