Pazar, Mart 07, 2010

BİR KADINI AĞLATMAK


Bir kadını ağlatmak çok zor değildir aslında. Kadınlar her şeye ağlayabilir; bir filme, bir şarkıya, bir yazıya... En az erkekler kadar yani! Ama bir kadını yürekten ağlatmak zordur. Eğer bir kadın yürekten ağlıyorsa, ağlatan onun yüreğine ulaşmış demektir. Ama o yüreğin değerini bilememiş olacak ki ağlatan, gözünü bile kırpmadan teker teker batırır iğnelerini yüreğe! - İşte o zaman koca bir yumruk gelir oturur boğazına kadının. Yutkunamaz, nefes alamaz; çünkü o koca yumruk canını çok acıtır. Gözleri buğulanır kadının sonra. Ağlamayacağım, der içinden. Ama engel olamaz işte. Çünkü yüreğine ulaşmıştır birileri ve iğneler saplamaktadır.. Bu acıya ne kadar karşı koyabilir ki bir kadın. İnce ince süzülür yaşlar gözünden; önce birkaç damla, sonra bir yağmur seli... Ve kadın ağlar; hem de çok! Sanmayın ki gidene ağlar kadın! Gidenin giderken koparttığı yerdir onu ağlatan, orada bıraktığı yaradır. O yaranın hiç kapanmayacağını, kapansa bile izinin kalacağı bilir kadın; o yüzden ağlar. Ama bilir misiniz, ağlamak kadınları olgunlaştırır. Her damla, daha çok kadın yapar kadınları. Her damla bir derstir çünkü. Bazen kadınlar ağladığında çoğu insan, ağlama niye ağlıyorsun ki, değmez onun için derler. Bilmediklerindendir böyle demeleri. Çünkü yürekleri acıyan kadınlar ağlamazlarsa, ölürler. İçlerindeki zehirdir onları öldüren! Ağlayarak o zehirden kurtulur kadınlar, o irini temizlerler yaralarındaki! Çünkü bilirler, o irin temizlenmezse iltihaba dönüşür yaraları. Dönüşmemesi lazımdır oysa. O yüzden de bolca ağlarlar. Zaman geçer sonra. Kadınlar kendilerine sarılmayı öğrenirler. Umarım öğrenirler, yoksa ruhlar sapkın yollara çarpar kendini. Sapan ruhların doğru yolu bulması da yeni acılar demektir. Bunu bilir kadınlar, o yüzden eninde sonunda öğrenirler kendilerine sarılmayı... Çok ağlayan kadınlar, bir çok şeyden vazgeçen kadınlardır aslında. Her damla olgunlaştırır kadınları evet ama olgunlaştıkça o safça inandıkları aşk gerçeği onların gözünde küçülür. Küçüldükçe değerini yitirir ve işte o zaman kendilerine sarılıp, yeni bir kadın yaratırlar kendilerinden. Güçlü, yenilmez, mağrur ve aşka inanmayan... İnsanlar soruyorlar çoğu zaman neden bu kadar çok bekar kadın var diye; hepsi kariyer derdinde olan. Çünkü inançlarını yitirdi o kadınlar. Zamanında yüreklerine o kadar çok iğne saplandı ki, o kadar çok ağladılar ki! Artık kendilerinden başka bir doğru olmadığına inanıyorlar, o yüzden kendilerine sarılıyorlar. Çünkü biliyorlar ki sarıldıkları adamlar onları hak etmedi; hem de hiçbir zaman! Hep bir çıkarları oldu sarıldıkları adamların. E.. o zaman niye sarılsınlar ki! Niye sarılalım ki! Etrafınızda yürekten ağlayan bir kadın varsa bilin ki olgunlaşıyordur. Bilin ki, gerçekleri kabul etmeye başlamıştır. Bilin ki, artık aşkın olmadığına inanmıştır. Bilin ki, sarılacak tek bir doğrusu kalmıştır. O da kim, ne diye sormayın artık. Çok ağlayan kadınlar, eninde sonunda kendilerine sarılırlar çünkü!
AZİZ NESİN
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ TÜM DÜNYA KADINLARINA KUTLU OLSUN

14 yorum:

derya dedi ki...

Canım yazın yüreğime dokundu yüreğine
sağlık.Ne kadar güzel ifade etmişsin.
Kocaman öpüyorum...

Leylak Dalı dedi ki...

Dünya Kadınlar Gününde ve ömrünün her gününde hiç ağlamaman dileğiyle kutlu olsun...

Asuman Yelen dedi ki...

Aziz Nesin' in yurt severliğini, zekasını, mizah anlayışını eserlerinde beğenerek takip etmişimdir hep ama bu kadar incelikli bir "kadın" tahlili şaşırttı nedense. O sert görünüm altında bu kadar hassas bir ruh barındırıyormuş. Ne güzel ifade etmiş kadının naifliği ile çelik iradesinin arasında kurduğu hassas dengeyi.
Huzur içinde yatsın.
Sana da bu güzel paylaşım içim teşekkür ederim.

içimdeki yolculuk (funda) dedi ki...

ne kadar doğru..gerçekten öyle..kadınlar gününde kutlu olsun ablacım..

öykü dedi ki...

muhtesem bır yazı..
benı yurekten aglatan
bunu yasadıgım anlar oldu..
ıcımde hıssettım tekrar satırlarını okurken
sevgılı ablam kadınlar gununu sımdıden kutluyorum..
hep yaz..
daha cok yaz kı..
kadınların sesı olan
yuregının sesı olan
satırların daha cok ınsan tarafından okunsun
sevgılerımle..

birdutmasali dedi ki...

her şey sevgiden,
her şey özveriden geçince,
duygular daha kıymetli oluyor elbet.
karşılığını bulamazsa,
sevgi havada, emek ortada kalırsa,
gözyaşlarıda yer çekimine yenik kalacaktır .....
hiç kimsenin !
HİÇ BİR KADININ AĞLAMAMASI TEMENNİLERİMLE..
Kadınlar günü her GÜN olsun.
Çok sevgiler NURum.

özlem dedi ki...

Kadın o kadar özel ki Nur'cum.
Kadınlar günümüz kutlu olsun canım.

bilge dedi ki...

ağlatan yüreğimizi acıttığı için ağlarız ağlarız ki zehirlerini dışarıya akıtalım tüm dünya kadınlarının ağlatılmaması dileğiyle kadınlar gününü kutluyorum..sevgi ve dostlukla...

Çınar dedi ki...

Evinde çalışan doğuran derleyip toplayan yuvayı ayakta tutan, Anadolu da bunun üstüne bir de taralada çalışan, Şehirde işinde bürosunda çalışıp para kazanan, emek veren üreten, kendini ispatlamış ben de varım diyebilen başarılı küçük bir kesim dışında, yeri gelip değer görmeyen itilip kakılan, adı 'eksik etek' olan kimisinin 'adı' bile olmayan ince naif duygulu, birçok zaman yalnızca ağlayan isyan bile edemeyen, bunu kendine hak bilemeyen, Dünya kadınlarının günü kutlu olsun.

Sevgiler

Ece dedi ki...

Kadınlar sadece mutluluktan ağlasın.Sadece kendilerine sarılmasınlar yazıdaki anlamda.

Sarıldıklarımızın sarılacaklarımızın çoğalması dileğiyle,

Selma Er dedi ki...

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ'müz kutlu olsun..Kadın;annedir,abladır,kardeştir,arkadaştır,dosttur,sevgilidir,bir erkeğin eşidir..Ama ilk önce kendisidir..Kadındır..

JİVAGO dedi ki...

Sizin ve nezdinizde çilekeş bütün
kadınlarımızın,anlarımızın
"Kadınlar Günü"nü kutlarım.

Sevgi ve saygılarımla

YAŞAMIN KIYISINDA dedi ki...

Çok değerli yorumlarınız ve ziyaretiniz için yürekten teşekkürler.
Sevgilerimle...

Deliler Teknesi dedi ki...

Bu sözlerin üzerine söz konmaz... Yüreğine sağlık...

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...